Často kladené dotazy


Je orientální tanec náročný?

Naučit se novou dovednost vyžaduje vždy úsilí, ochotu zkoušet nové věci a chybovat, překonávat jisté fyzické i psychické nepohodlí či pochybnosti. Zkušená lektorka vás tímto procesem provede tak, že Vás nezahltí, ale předkládá Vám jen to, co je pro Vás v danou chvíli zvládnutelné. 

Moje lekce jsou fyzicky náročnější než lekce jiných lektorek - posilujeme, drilujeme, intenzivněji protahujeme svaly. Trvám na kvalitě výuky a proto vedu lekce pro náročnější studentky, které se na kurz chodí nejenom odreagovat, ale zároveň se chtějí i tanec dobře naučit a chtějí vidět pokrok. Zastávám filozofii, že lektorka je na hodinách pro své studentky, ale zároveň si své studentky i vybírá. Díky tomu pak na hodinách panuje čilé "pracovní" tempo v přátelské atmosféře podpořené vzájemným respektem. 

Co když mám zdravotní omezení? Mohu tancovat i v těhotenství?

Každé zdravotní omezení je dobré s lektorkou předem konzultovat. Většinu prvků lze modifikovat pro Vaše potřeby a stejně tak je možné nabídnout i alternativy k protahovacím cvikům. Záleží vždy na charakteru daného omezení. Zdůrazňuji, že studentky jsou samy zodpovědné za svůj zdravotní stav. Proto pokud Vám např. doporučím vynechat nebo modifikovat některý cvik či prvek, je již na Vás, abyste toto doporučení dodržovaly.

Těhotným ženám se nedoporučuje s tancem začínat během těhotenství. Pro zkušenější studentky, které v průběhu kurzu otěhotní, může být tanec naopak velmi prospěšný. To vše je ovšem značně individuální a doporučuji proto Vaši situaci konzultovat s lékařem nebo lékařkou. Každý den pak může být jiný a je nutné respektovat své tělo a momentální zdravotní stav.

Jak dlouho trvá, než se orientální tanec / ATS® naučím?

Každá profesionální tanečnice Vám poví, že nikdy nebude umět vše a že je potřeba se stále vzdělávat. Naučit se břišní tanec nebo ATS® na dobré úrovni je tedy otázkou několika let. Zvládnutí postoje, základních prvků a jejich svazování je pak záležitost 4-8 měsíců. Velmi záleží na Vašich pohybových predispozicích, počtu navštívených lekcí, předchozích zkušenostech s tancem nebo jinou formou cvičení a zejména na nadšení, které do tance vkládáte.

Pamatujte, že tanec není jen o výsledku, ale především o cestě, kterou při jeho učení a zdokonalování se procházíme. Vězte, že největší radost jsem prožívala na prvních tanečních lekcích, když jsem měla celou tuto cestu ještě před sebou :-) 

Jak lekce probíhají?

Každá lekce začíná rozehřátím a protažením. V rozcvičce také využijeme průpravné cviky. Následuje dril jednotlivých prvků nebo kombinací, výuka činelek, troška teorie při vysvětlování nových věcí, a další procvičování, ... záleží vždy na daném kurzu. Lekce jsou zakončené opět protažením a uvolněním.

Co si mám na lekce obléci? Musím nosit penízkový šátek?

Ideální oblečení jsou úzké kalhoty nebo leginy a uplé tričko (klasické nebo pod prsa). Pokud nosíte fusion kalhoty, které se od kolen rozšiřují, je dobré si je na hodinu vždy zavázat. Pro správnou kontrolu potřebuji vidět, v jaké pozici jsou Vaše nohy a jak pracují svaly, což v plandavém oblečení není možné. Penízkové šátky naopak nechte doma a případně je nahraďte látkovými (cinkot penízků hodinu ruší).

Doporučuji kvalitní sportovní podprsenku a návleky na kotníky, které si můžete přetáhnout i přes paty. Ponožky nebo botky jsou také možné, ale při rozcvičce příliš kloužou a je lepší je tedy na chvíli sundat. Dále si můžete vzít bolerko nebo lehčí mikinu, pokud by vám bylo chladno.

Při hodině je dobré doplňovat tekutiny. Můžete si přinést vlastní lahev na vodou nebo si ve studiu půjčit hrneček. Doporučuji také blok pro psaní poznámek.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými styly? Co znamená Suhaila, Jamila nebo  ATS®?

ATS® je zcela specifický styl, který se vyvinul z orientálního tance. Přestože má s klasickým orientem mnoho společného, najdeme také mnoho odlišností. Hlavní rozdíl je již v samotném základním postoji. Další rozdíly pak nacházíme v držení a vedení paží, volbě hudby a její interpretaci a samozřejmě kostýmech.

ATS® (American Tribal Style®) se tančí pouze ve skupině, která podle daných pravidel společně improvizuje. Nenajdete v něm tedy choreografii a celé vystoupení tak vzniká přímo na místě. Skupina je rozdělena na vedoucí a následující. Vedoucí pomocí předem domluvených signálů dává následujícím vědět, jaký prvek nebo kombinace bude následovat. ATS® vyžaduje dobrou sehranost skupiny, aby vše vypadalo jednotně. Více zde

Suhaila a Jamila jsou názvy formátů, které se vyučují v Salimpour škole, kde také studuji. Stručně pospáno, Suhaila označuje techniku a průpravu v orientálním tanci bez konkrétní stylizace, Jamila formát jsou pak konkrétní prvky s konkrétní stylizací. Více zde.

Tančím orientální tanec už "x" let. Do jaké pokročilosti se mám zařadit?

Jelikož jsou mé kurzy založené na specifických tanečních stylech, je potřeba vždy začít 1. kurzem. Naučíte se potřebnou terminologii a stylizaci. Berte to jako rozšíření Vašich stávajících dovedností, nikoliv jako vracení se na začátek ;-)