Vaše dotazy

Je orientální tanec náročný?

Z hlediska profesionálních tanečnic není mezi jednotlivými formami tance a jejich náročností rozdíl. Makat se musí prostě všude. Z hlediska studentek je pak náročnost daná zejména požadavky jednotlivých lektorek a skladbou hodin.

Moje lekce mohou být fyzicky náročnější než lekce jiných lektorek - posilujeme, drilujeme, intenzivněji protahujeme svaly. Trvám na kvalitě a proto vedu lekce pro studentky, které se na kurz chodí nejen odreagovat, ale zároveň se chtějí i tanec naučit. Zastávám filozofii, že lektorka je na hodinách pro své studentky, ale zároveň si své studentky i vybírá. Díky tomu pak na hodinách panuje čilé "pracovní" tempo v přátelské atmosféře. 

Co když mám zdravotní omezení? Mohu tancovat i v těhotenství?

Každé zdravotní omezení je dobé s lektorkou předem konzultovat. Většinu prvků lze modifikovat pro Vaše potřeby a stejně tak je možné nabídnout i alternativy k protahovacím cvikům. Záleží vždy na charakteru daného omezení. Zdůrazňuji, že studentky jsou samy odpovědné za svůj zdravotní stav. Proto pokud vám např. doporučím vynechat nebo modifikovat některý cvik či prvek, je již na vás, abyste toto doporučení dodržovaly.

Těhotným ženám se nedoporučuje s tancem začínat. Pro zkušenější studentky, které v průběhu kurzu otěhotní, může být tanec naopak velmi prospěšný. To vše je ovšem značně individuální a doporučuji proto vaši situaci konzultovat s lékařem nebo lékařkou. Každý den pak může být jiný a je nutné respektovat své tělo a potřeby.

Jak dlouho trvá, než se orientální tanec / FCBD®Style naučím?

Každá profesionální tanečnice vám poví, že nikdy nebude umět vše a že je potřeba se stále vzdělávat. Naučit se jakýkoliv tanec na pokročilé úrovni je tedy otázkou několika let. Zvládnutí postoje, základních prvků a jejich svazování je pak záležitost jednoho až dvou roků. Velmi záleží na vašich predispozicích, počtu navštívených lekcí, vašich předchozích zkušenostech s tancem nebo jinou formou cvičení a zejména na nadšení, které do tance vkládáte.

Pamatujte, že tanec není jen o výsledku, ale především o cestě, kterou při jeho učení a zdokonalování se procházíme. 

Jak lekce probíhají?

Každá lekce začíná rozehřátím a protažením. V rozcvičce také využijeme průpravné cviky. Následuje dril jednotlivých prvků nebo kombinací, výuka činelek, troška teorie, různá taneční cvičení nebo nácvik kombinace. Záleží vždy na daném kurzu, jeho stylu a pokročilosti. Lekce jsou opět zakončené protažením a uvolněním.

Co si mám na lekce obléci? Musím nosit penízkový šátek?

Ideální oblečení jsou úzké kalhoty nebo leginy a přiléhavé tričko nebo tílko (klasické nebo pod prsa). Pokud vlastníte fusion kalhoty, které se od kolen rozšiřují, je dobré si je na hodinu vždy zavázat. Pro správnou kontrolu potřebuji vidět, v jaké pozici jsou vaše nohy a jak pracují svaly, což v plandavém oblečení není možné. Penízkové šátky naopak nechte doma a případně je nahraďte látkovými (cinkot penízků hodinu ruší).

Doporučuji kvalitní sportovní podprsenku. Ponožky nebo botky jsou také možné, ale při rozcvičce příliš kloužou a je lepší je tedy na chvíli sundat. V dnešní době se dají také pořídit taneční ťapičky, které jsou pro orientální tanec ideální. Kloužou tak akorát a chrání bříška prstů. Dále si můžete vzít bolerko nebo lehčí mikinu, pokud by vám bylo chladno.

Při hodině je dobré doplňovat tekutiny. Můžete si přinést vlastní lahev na vodou nebo si ve studiu půjčit hrneček. Doporučuji také blok pro psaní poznámek.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými styly? Co znamená klasický orientální tanec, tribal, fusion nebo FCBD®Style / ATS®?

Klasický orientální tanec, raqs sharki, tribal, tribal fusion nebo FatChance®Style (dříve označované jako ATS® / American Tribal Style®) jsou zcela specifické styly orientálního tance. Přestože mají mezi sebou mnoho společného, mají také mnoho odlišného. Hlavní rozdíl nacházíme v práci s energií, stylizaci prvků, interpretaci hudby, ... Další patrné rozdíly pak jsou v držení a vedení paží a samozřejmě kostýmech.

FatChance®Style (nebo také FCBD®Style) se tančí pouze ve skupině, která podle daných pravidel společně improvizuje. Nenajdete v něm tedy choreografii a celé vystoupení tak vzniká přímo na místě. Skupina je rozdělena na vedoucí a následující. Vedoucí pomocí předem domluvených signálů dává následujícím vědět, jaký prvek nebo kombinace bude následovat. FCBD®Style vyžaduje dobrou sehranost skupiny, aby vše vypadalo jednotně. Více o tomto stylu najdete v mém článku.

Tribal fusion se vyvinul z ATS®. Jak již název napovídá, jedná se o kombinaci tribal stylu s dalším orientálním nebo také neorientálním tanečním stylem. Tribal fusion tančí jak sólistky tak skupiny. Často se využívá choregrafie ale sólistky mohou i improvizovat. Pokud Vás tribal fusion baví a chcete se mu věnovat do hloubky, je nápomocné absolvovat alespoň základní kurz FCBD®Style. Přestože jsem se tribal fusion stylu věnovala několik let, v současné době jsem od něj zcela upustila a neučím jej.

Tribal je termín obecný, který se často používá jako synonymum pro tribal fusion nebo ATS®. Jelikož toto slovo odkazuje také na skutečné kmeny v Africe nebo Severní Americe, v dnešní době se od použití slova tribal spíše upouští ve prospěch jiných označení právě z důvodu nevhodných kulturních konotací.

Tančím orientální tanec už "x" let. Do jaké pokročilosti se mám zařadit?

Jelikož styly a taneční formáty, které předávám, jsou jiné, než učí ostatní lektorky, je potřeba začít na začátku. Vaše předchozí zkušenosti vám budou velkou výhodou a díky tomu se můžete budete učit rychleji. Rozhodně se ale nemusíte bát, že byste se na lekcích nudily nebo že se nic nového nenaučíte.